Na co zwrócić uwagę przy zakupie wózka spacerowego ?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie wózka spacerowego?

 

Na tak postawione pytanie nie da się odpowiedzieć jednym zdaniem w kilku słowach. Nasze spostrzeżenia z doświadczeń kilku lat produkcji i dostarczania oraz samego użytkowania, bo my również jesteśmy rodzicami.

Zwrócilibyśmy uwagę na takie zagadnienia:

 

  1. Lekki i poręczny

Każdy z nas szuka wózka lekkiego i poręcznego. Jednak czy tak naprawdę najlżejszy wózek na rynku będzie najlepszy i najbardziej praktyczny? Oczywiście, że nie. Wraz z wagą wiąże się, jakość wykonania, estetyka i praktyczność. Na wagę między innymi wpływa wielkość i grubość kół, grubość rurek stelaża czy jakość wykończenia tapicerki. Dlatego analizując wózki spacerowe najlepiej wykonane wózki dziecięce przy zachowaniu lekkości jest to przedział między 8.5-9.5 kg.

 

  1. Koła – rodzaj wykonania

 

Bardzo istotnym elementem w wózku dziecięcym jak i w samochodzie są koła w domyśle składające się z felgi i opony, które znacząco wpływają na komfort prowadzenia wózka i bezpieczeństwo naszej pociechy.

Obecnie do wyboru mamy koła, piankowe, żelowe, plastikowe i pompowane.

W pierwszej kolejności odrzucilibyśmy koła z plastikową oponą, ponieważ taki produkt ma najsłabszą amortyzację i komfort jazdy. Teren trudniejszy i nierówny będzie stanowił wyzwanie dla mamy i dziecka.

Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem są koła pompowane. Najlepsza amortyzacja. Jednak czy teraz byśmy się na nie zdecydowali?? To wszystko zależy od wielkości kół. Z kołami pompowanymi jak w każdym pojeździe z czasem powietrze ma prawo zejść. I tutaj w wózku dziecięcym przy małym kole jest często problem z napompowaniem opony. Dodatkowo dany rodzaj kół podatny jest na uszkodzenia np. „złapanie kapcia”, co wiąże się z wymianą lub łataniem dętki lub czasami całego koła. Mały gabaryt skutecznie utrudnia naprawę lub wymianę uszkodzonej dętki.

Kolejnym rozwiązaniem są koła z żelową oponą, jest ona alternatywą dla kół pompowanych. Ten rodzaj kół stosowany jest głównie przez polskich producentów. Wg Nas jest to obecnie jedno z najlepszych rozwiązań. Żelowa opona ma praktycznie tą samą amortyzację jak koła z pompowaną oponą. Minusem takiego rozwiązania jest większa waga w stosunku do kół piankowych.  Dlatego bardzo dobrym wyborem będą koła z piankowe z gumową oponą. Tutaj warto zwrócić uwagę na rodzaj wykonania koła. Z kół piankowych mamy do wyboru dwa rodzaje:

EVA – lekki materiał, najbardziej standardowy, bez bieżnika, co znacząco utrudnia prowadzenie wózka po piaszczystej lub mokrej nawierzchni. Stosuje się go zazwyczaj w modelach wózków spacerowych typu „parasolka” i w „spacerówkach” przeważnie w produktach budżetowych.

 

PU (poliuretan)  – Jest to najlepsze tworzywo stosowane do produkcji opon w kołach wózków dziecięcych. Jest lekkie i odporne na ścieranie. Dane koła są przeważnie zabezpieczone bieżnikiem. Dzięki swoim właściwościom są praktycznie niezniszczalne w standardowym użytkowaniu. Cechy materiału sprawiają, że nie twardnieje zimą i nie miękną latem. Amortyzacja bardzo zbliżona jak przy kole pompowanym. W koła z poliuretanu nie wbijają się kamyki i są niezwykle wytrzymałe na uszkodzenia. Niestety takie koła są dużo droższe niż koła z tworzywa EVA, co oczywiście przekłada się na cenę całego wózka. Myśląc jednak o intensywnym użytkowaniu wózka dziecięcego przez lata warto zainwestować i nie martwic się o konieczność dokupywania nowych kół w przyszłości.

  1. Koła – wielkość

 

Na płaskim i równym terenie pojeździmy każdym wózkiem niezależne od materiału, z jakiego wykonane jest koło. Jednak, gdy teren zaczyna robić się cięższy np. lasy, piaski, droga szutrowa czy po prostu zaśnieżony chodnik zaczyna robić się problem z jazdą i komfortem.

Dla nas rodziców spacer powinien być czystą przyjemnością, odprężeniem. Dlatego zakupując wózek dziecięcy warto zwrócić uwagę na wielkość kół. Wg nas koła z przodu powinny być przynajmniej wielkości 8 cali natomiast z tyłu 10 cali. Przy takim rozwiązaniu i zastosowaniu kół PU Twoja spacerówka będzie gotowa na każdą wyprawę na zakupy, czy spacer w parku lub lesie.

 

 

 

  1. Szybkie składanie

 

Kolejnym bardzo ważnym argumentem jest składanie wózka dziecięcego w celu transportu.  Tutaj wszyscy zgodzimy się, że prostota i wielkość po złożeniu jest głównym czynnikiem przy zakupie. Warto zwrócić uwagę, aby wózek składał się szybko razem z kołami. Dodatkowym plusem będzie wypinanie kół ze stelaża w prosty i szybki sposób np. aby zmniejszyć gabaryt w bagażniku samochodu.

 

  1. Stelaż – najlepiej z lekkiej stali z dobrą amortyzacją. Bardzo istotnym elementem jest tutaj regulowana rączka góra-dół. Odpowiednia wysokość zapewni Ci miły i przyjemny spacer bez bolących rąk. Często zdarza się, że mamy sprzedają praktycznie nowy wózek, co powodem jest dyskomfort ze względu na brak dostosowania wózka do swojego wzrostu.  Kolejnym plusem będzie przekładane siedzisko przód-tył. Jest to przydatna funkcja głównie dla dzieci, które zaczynają przygodę w wózku w wersji spacerowej.

 

  1. Siedzisko spacerówki– oprócz pięknego designu, jakości wykonania, warto zwrócić uwagę na wielkość. Często podczas spaceru można dostrzec, że śpiące dziecko nie mieści się w wózku. Dlatego jeśli to ma być Twój główny wózek do spacerów zwróć szczególną uwagę na długość pozycji leżącej. Dla nas jest to argument numer jeden, ponieważ wychodzimy z założenia – dziecko jest najważniejsze.

Dodatkowo spacerówka powinna mieć rozkładane oparcie i regulowane podnóżki. Tutaj też warto zagłębić się, w jaki sposób producent rozwiązał technicznie tą kwestię oraz ile pozycji regulacji jest do wyboru.  

 

  1. Dodatki – co oferuje producent w zestawie

 

Na rynku skompletowanie dodatków często wiąże się z bardzo dużym kosztem oraz ogólną trudnością w dopasowaniu elementów. Znani producenci sprzedają tzw. „golasy”.  Takie dodatki jak folia przeciwdeszczowa, moskitiera przeciw owadom można kupić uniwersalne za stosunkowo nieduże pieniądze, Jednak najczęściej te uniwersalne nie pasują tak jak należy. Kupując dopasowane dodatki bezpośrednio do danego modelu możemy znaleźć w stosunkowo wysokich cenach. Na rynku znajdziemy ceny nawet 170,00 zł za folię przeciwdeszczową. Zwracamy tutaj szczegółową uwagę na torbę na zakupy, czy pokrowiec na nóżki. Jeśli producent nie szyje tego wraz z wózkiem nigdy nie dopasujemy identycznego koloru oraz idealnie pasującego elementu.

 

Dlatego kupując wózek niezależnie od jego rodzaju powinniśmy zwrócić uwagę, czy producent dołożył te dodatki, które oczekujemy lub planujemy zakupić w przyszłości.

 

Przydatne dodatkowe wyposażenie dla wózka:

  • moskitiera przeciw owadom,
  • folia przeciwdeszczowa,
  • torba na zakupy,
  • pokrowiec na nóżki;
  • śpiworek do wózka
  • uchwyt na kubek
  1. Gwarancja

 

Kluczowym elementem jest gwarancja. Pytanie „jak długo zabezpieczy nas producent przed ewentualną usterką” jest bardzo ważnym elementem transakcji. Praktyka rynkowa jak i prawo wymusza głównie 2 lata odpowiedzialności. Jest to najczęściej stosowane zabezpieczenie dla klienta. Bardzo nieliczne grono producentów wydłuża gwarancję o kolejna lata.  Naszym skromnym zdaniem wydłużenie gwarancji o każdy kolejny rok potwierdza tylko ponadprzeciętną jakość wykonania i pewność produktu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *